Ukoliko planirate da napravite kratak odmor u zavičaju pre novodišnjih preaznika, iskoristite priliku da uživate u nekom od mnogobrojnih jednonevnih izleta.
Mi ćemo predstaviti nekoliko najoriginalnijih, a ostalu ponudu možete pogledati ovde.
Barok i vino
U okviru ove ture upoznaćete jedan mali, ali zanimljiv grad. Bela Crkva leži u lepoj i prostranoj kotlini na krajnjem jugoistoku Vojvodine. U neposrednoj blizini grada nalaze se vodeni tokovi Dunava, Nere, Karaša, kanala Dunav – Tisa – Dunav, kao i više kristalno čistih jezera pa Belu Crkvu nazivaju još i “Vojvođanska Venecija”. Poznata je kao turistički grad koji svojom živopisnom okolinom, predivnim jezerima, fasadama baroknog stila, parkovima, čuvenim “Karnevalom cveća”, kvalitetnim vinima i voćem privlači mnogobrojne turiste.

Vrščani su izabrali samo tri reči za divljenje svom gradu. Iako su napisane još pre 165 godina, Vrščanima su drage, prisne srcu, zato što im je te reči ostavio njihov velikan Jovan Sterija Popović. One kažu – “Vršac lepa varoš”. Danas je Vršac grad umetnosti, biznisa i sporta. Smešten u podnožju Vršačkih planina, sa kojih se spušta svež vazduh šuma i dah vinograda, ovaj grad u sebi slikovito odražava i tradiciju i savremenost.
Poznata je kao turistički grad koji svojom živopisnom okolinom, predivnim jezerima, fasadama baroknog stila, parkovima, čuvenim “Karnevalom cveća”, kvalitetnim vinima i voćem privlači mnogobrojne turiste.
Pročitaj još: Neobična avantura – posmatranje mrkog medveda na Tari
Više o ovoj turi možete pogledati ovde.
Dvorci Vojvodine
U okviru ove ture možete da upoznate najpoznatije dvorske komplekse u Srbiji. Dvorac porodice Dunđerski – Kulpin – U okviru kompleksa nalazi se osim dva dvorca, upravna zgrada, tzv.kovačnica, konjušnica i žitni magacin. Muzej je okružen velelepnim parkom od 4,5 ha koji predstavlja prirodni spomenik-arboretum retkih i zaštičenih biljnih vrsta. Park u okviru veleposeda je i nekada predstavljao prvorazredno umetničko delo hortikulurne i vrtne umetnosti. Muzej realizuje stalne tematske i povremene izložbe.

Fantast… Dvorac čudesne lepote, osakaćen mržnjom, nastao je iz ljubavi. Na imanju od preko 2.600 jutara zemlje, dvorac je građen po inspiraciji samog vlasnika, uvaženog i bogatog veleposednika Bogdana Dunđerskog. U njegovoj arhitekturi, njegovim temeljima, ležala je želja da bude lepotom dostojan dom onoj kojoj je namenjen. Ali, da sve ne bi bilo poput slatkorečive bajke, ona „kojoj je dvorac namenjen“, Mara Binjaški bila je žena vlastodrščevog kovača. U nedovoljno verodostojnim prepričavanjima sa kolena na koleno i generacije na generaciju, čini se da je Bogdan ljubavni bol nesrećnom mužu nadokanadio sa 21 jutrom plodne zemlje i nešto novca. Marom se nije ženio, ali je bila njegova družbenica sve do smrti. Crkva kraj dvora s mukom je spašena od uništavanja komunističkih hordi 1944. godine. Možda upravo zato što je njene ikone, ukupno 63, oslikao veliki srpski slikar Uroš Predić, bliski Bogdanov prijatelj. Mara je i na njima ostala da traje. Na ikoni Bogorodice njen je lik. Bogdan je po svojoj želji sahranjen u svojoj crkvi.
Dvorac je podigla porodica Lazar, a na svečanom otvaranju dvorca 29. avgusta 1820. svirao je čuveni Franc List.
Pročitaj još: Tura Vlaška magija – kreni putevima obrednih mesta!
Lovački dvorac „Kaštel“ u Ečkoj nadomak Zrenjanina građen je u engleskom stilu, u periodu od 1816. do 1820. godine. Dvorac je podigla porodica Lazar, a na svečanom otvaranju dvorca 29. avgusta 1820. svirao je čuveni Franc List. Kaštel ima funkciju „sabirnog centra“ za mnoge lovce iz zemlje i inostranstva, kako nekada tako i dan danas.Česti gosti su svojevremeno bili austrougarski prestolonaslednik Franc Ferdinand i srpski prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević.
Više o ovoj ponudi možete da pronadjete ovde.
Smederevo – Manastir Rukumija – Viminacijum – Salaš Dorat
Smederevsku tvrđavu, kao upravno, vojno, privredno, kulturno i crkveno sedište srpske Despotovine, podigao je Despot Đurađ Branković, sestrić despota Stefana Lazarevića. Sagrađena je u periodu od 1428-1439 godine.Svojim položajem na ušću reke Jezave u Dunav zauzima površinu od približno 11 hektara, ima oblik nepravilnog trougla i sastoji se iz dva dela – Velikog grada i Malog grada.

Manastir Rukumija kod Požarevca je manastir srpske pravoslavne crkve. Zapravo nalazi se u selu Bradarac, na desetak kilometara od Požarevca. Rukumija pripada eparhiji braničevskoj. Ne postoje validni pisani izvori, iz kojih se može tačno utvrditi u kojem periodu je manastir izgradjen.Na žalost mnogi ktitori nisu ostavili imena ni godinu u kojoj su gradili svoje zadužbine, pa ni Rukumija nije izuzetak. Po nekim pretpostavkama nagađamo da je manastir podigao knez Lazar u četrnaestom veku. Druga pretpostavka jeste da je sagrađena u vreme kralja Milutina ili Dragutina, Treća teorija vodi čak i do vremena kada su ovim krajevima vladali Rimljani. U blizini manastira su ostaci rimskog grada Viminacijuma na čijim zidovima su pronađeni naslikani krstovi. S obzirom da u tom periodu hrišćanstvo nije bila priznata religija, veruje se da je bilo idealno podići crkvicu skrivenu u šumi kako bi hrišćani išli na molitvu. Ipak, napominjemo, ove teorije nisu potvrđene ali su svakako interesantne za razmatranje.
Viminacium, današnji Kostolac, blizu Požarevca, na ušću Mlave u Dunav, jedan je od najznačajnijih rimskih gradova i vojnih logora od I do VI veka.
Civilno naselje uz logor u vreme Hadrijanove vladavine (117–138) stiče status municipijuma, grada sa visokim stepenom autonomije. U vreme vladavine Gordijana III (239) grad dobija status kolonije rimskih građana, kao i pravo kovanja lokalnog novca. Status kolonije je najviši status koji je jedan grad mogao steći u okvirima rimske imperije. Viminacijum je više puta biran za mesto koncentracije vojske i polaznu tačku u mnogobrojnim ratovima.
Više o ovoj turi možete pronaći ovde.
Izvor: prizmatravel.com, Foto: Shutterstock, Pixabay