Drvena kašika je kuhinjska alatka koja se koristi pri pripremanju hrane.
Prve kašike koje su korišćene za jelo pravile su se od drveta i školjki, a kasnije su pravljene i od metala. Danas se drvene kašike najčešće koriste u pripremanju hrane. Drvene kašike za razliku od metalnih ne provode toplotu, tako da njihova drška ostaje hladna i kada se kašika duže vremena nalazi u vrućoj supi ili sosu.
Metalnim kašikama se mogu oštetiti posude u kojima se priprema hrana, dok je sa drvenim kašikama mogućnost oštećenja posuđa mnogo manja. Ovo se odnosi i na osjetljive sastojke u hrani. Drvene kašike su takođe udobnije za držanje, jer im drške nisu oštre nego zaobljene.
Postoji verovanje da med treba jesti drvenim ili plastičnim, a nikako metalnim kašikama. Ovo je opravdano samo kod matičnog mleča, koji sadrži aminokiseline koje se u kontaktu sa metalom razgrađuju. Nedostatak drvene kašike u odnosu na metalnu je što se teže čisti, odnosno može da upije neke supstance koje se pranjem teško uklanjaju.
Ljubavne kašike
Ručno izrezbarene drvene kašike koristile su se u Velsu kao ljubavni poklon i nazivane su ljubavnim kašikama.Na njima su bili izrezbareni razni simboli od kojih je svaki imao različito značenje.