Godine 2017. Uneskov Međuvladin komitet za očuvanje nematerijalnog kulturnog nasleđa doneo je odluku o upisu elementa Kolo, tradicionalna narodna igra na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva. Tim aktom je Srpsko kolo koje igraju svi Srbi i postalo narašireniji i najživlji oblik srpskog kulturnog nasleđa.
Na taj način je i Unesko odao priznanje srpskom narodu za bogatstvo srpske kulturne baštine, i nematerijalno kulturno nasleđa koje je stavljanjem na ovu listu postalo međunarodno vidljivije.
Kolo
Oblici kola i tipovi kola kod Srba u vizuelnom, spoljnom obliku nisu mnogo raznovrsni ali zato postoji pravo bogatstvo koraka, melodija, odnosno načina izvođenja i igranja kola. Oblike narodnih plesova možemo podeliti na više načina ali su u koreologiji prihvaćeni. Otvoreno i zatvoreno kolo, solo ples, plesovi u parovima, trojkama četvorkama. Osim toga, postoje i složeni oblici plesova – nastali kombinacijom prethodna dva oblika plesa. Postoje i oblici, kolo na kolu, kolo u kolu, i drugi koreografski oblici ali se oni danas ređe igraju i viđaju izvan kulturno umetničkih društava.
Slava
Poznata još i kao krsna slava, krsno ime, sveti, je srpski narodno-crkveni običaj i posle Vaskrsa i Božića, treći najvažniji porodični praznik, uvek povezan sa danom određenog hrišćanskog svetitelja. Ona je toliko karakteristična za Srbe da predstavlja znak njihovog prepoznavanja i identifikacije. Ova jedinstvena forma porodične tradicije kod Srba je prisutna iz perioda pre hristijanizacije kada je bila vezana za kult predaka porodice. Slava se nalazi u Nacionalnom registru Nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, a 2014. godine je upisana i na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečenstva.
Najčešće slave su Sveti Nikola — Nikoljdan (19. decembar), Arhangel Mihail — Aranđelovdan (21. novembar), Sveti Georgije — Đurđevdan (6. maj), Sveti Jovan Krstitelj — Jovanjdan (20. januar), Sveti Dimitrije Solunski — Mitrovdan (8. novembar) i Sveti Sava — Savindan (27. januar).
Zakolisno grnčarstvo
Tradicionalno pravljenje posuđa od gline, poznato kao Zakolisna grnarija, takođe je upisano na listu nematerijalne kulturne baštine. Ova nominacija da se nađe na UNESCO listi prihvaćena je i jer je reč o elementu koji, pored toga što predstavlja važan izraz identiteta naroda, odražava i aktivan odnos zajednice i sredine koja ga okružuje, budući da je sama tehnika izrade direktno povezana sa sirovinama koje se mogu naći samo u geografskom području u kojem je element prisutan.
Izvor: Wikipedia, Foto: Shutterstock