Rodna kuća Mihajla Pupina je deo muzejske postavke, i predstavlja Srpsku Banatsku kuću sa polovine XIX veka. To je Banatska kuća koja se proteže dužinom imanja, sa karakterističnom fasadom. Unutrašnjost oslikava svakodnevni život u vreme kada je Mihajlo Pupin živeo u njoj.
Kuća postala je deo muzejskog kompleksa 1979. godine, a 2004. je kompletno rekonstruisana u čast 150. godišnjice rođenja velikog naučnika.
Mihajlo Pupin se rodio 9. oktobra 1854. godine u Idvoru, koji se tada nalazio u sastavu Vojne granice. Prva slova naučio je u idvorskoj osnovnoj školi a školovanje je nastavio u realnoj gimnaziji u Pančevu i Pragu.

U Sjedinjena Američke Države ušao je 1874. godine kao jedan od mnogobrojnih useljenika. Pet godina je proveo kao fizički radnik učeći engleski jezik i stičući znanja potrebna za upis na koledž. 1879. godine postao je student “matematike i filozofije” na Kolumbija univerzitetu. Mihajlo Pupin je bio odličan student.
Tokom svoje profesorske karijere Mihajlo Pupin bavio se i naučnim i pronalazačkim radom. Zvanično, Pupin ima 24 prijavljena patenta. Među njima se ističe “Pupinov kalem” pronalazak koji je omogućio telefonske razgovore na velike udaljenosti. Omogućio nam je da svi imamo telefone na taj način što je omogućio da se veliki broj telefonskih razgovora provede kroz jednu telefonsku liniju. Usavršio je rentgensku fotografiju tako što je skratio vreme ekspozicije i poboljšao kvalitet snimka. Podržao je Nikolu Teslu i njegov sistem naizmeničnih struja u “ratu struja” sa Tomasom Edisonom.
Mihajlo Pupin je ostao poznat kao mecena umetnicima koji su radili između dva svetska rata. Bio je drug iz detiljstva sa Urošem Predićem a održavao je stalne prepiske sa Ivanom Meštrovićem i Pajom Jovanovićem.

Pupin se bavio i politikom. Ostalo je poznato njegovo zastupanje za granice Kraljevine SHS na Mirovnoj konferenciju u Versaju 1919.
Pomogao je razvoj ekonomije nove države a i sam je bio veliko darodavac nerazvijenim krajevima. Osnivač je “Pupinovog fonda” koji je imao zadatak da pomogne razvoj privrede. Takođe je osnovao “Fond Olimpijade Aleksić Pupin” koje se brinuo o školovanju ratne siročadi iz prvog svetskog rata.
Iako je živeo u Americi, Mihajlo Pupin nije zaboravio svoj Idvor. Nije propuštao trenutak kada može da ga poseti i provede najprijatnije trenutke u svom dvorištu. Da bi svima pojazao odakle je Mihajlo je svom imenu dodao srednje slovo I. od Idvorski. Svom Idvoru se odužio na taj način što je sagradio “Narodni dom Mihajla I. Pupina”, zgradu koja je trebala postati centar obrazovanja budućih generacija Idvoraca.
Izvor:muzejpupina.rs, Foto: Facebook/ TO Vojvodina