Jesen je sezona branja grožđa i vinskih manifestacija. Ali, od kada potiče vinska kultura u Srbiji i koji su krajevi još od davnina bili poznati po kvalitetnim vinima?
Vinske manifestacije ove jeseni u tvoj zavičaju možeš da pogledaš ovde.
Još su stari Rimljani dunavsku dolinu smatrali jednom od najboljih regija za proizvodnju vina. Danas Dunav povezuje tri srpska vinska rejona beogradski, sremski i negotinski, svaki sa posebnim sortama vina i brojnim specifičnostima.

Beograd je jedna od retkih prestonica koja na svojoj teritoriji ima zasade vinove loze. Na padinama okolnih planina Avale i Kosmaja, uzgajaju se vina kojima difuzna svetlost Dunava i Save daje ekstraktan i snažan ukus.
Nedaleko od Beograda nalazi se Smederevo, grad u čijoj su okolini još stari Rimljani gajili lozu i pravili vina. Antičku tradiciju nastavili su srpski vladari u 15. veku, a 1909. godine vinski podrum Godomin proizveo je pitko belo vino od autohtone sorte smederevka, koja je i danas zaštitni znak ovog kraja. Smederevka je belo vino visoke kiselosti i prijatnog mirisa, koje u najboljim godinama dobija ukus vanile.

U fruškogorskom vinogorju, u sremskom rejonu, proizvode se uglavnom bela, sveža i harmonična vina. Ovde možete probati i dva vina karakteristična za ovaj kraj. Jedno je bermet, aromatizovano vino sa zaštićenim geografskim poreklom. Drugo je ausbruh, dezertno vino koje se pravi od probranog grožđa kasne berbe.

Negotinska Krajina jedan je od dunavskih rejona vina gde se vinova loza uzgajala još od antičkog doba. Lociran u brdovitom planinskom regionu Đerdapske klisure, negotinski kraj poznat je po zasadima crne tamjanike, autohtone sorte ovoga kraja iz koje se dobija vino spoja cvetnih, voćnih i začinskih ukusa ruže, suvog grožđa i bosiljka. Pored slatkog vina od crne tamjanike, ovde se prave i intenzivno crvena vina prijatnog bukea.
Vodeći te kroz vinsku jesen u Srbiji, upoznaćemo te sa svakim vinskim krajem u tvoj zavičaju.
Izvor: TOS, srbijaguru.com, Foto: Shutterstock, Pixabay