Ove godine, jedan od „otkrića“ je Arača. Verovatno ste negde primetili da se pominje ovo zdanje u Srbiji. Šta je Arača i zašto je važna za srpski narod?
Arača je izgrađena oko 1230. godine na temeljima starije crkve iz 11. veka. Opljačkana je i uništena 1280, a obnovljena 1370. godine po nalogu kraljice Jelisavete Kotromanić Anžujske. U toj obnovi dodat je gotski toranj, čiji ostaci postoje i danas. Pretpostavlja se da je crkva pripadala imanju koje je 1407. godine kralj Žigmund podario despotu Stefanu Lazareviću.
Srbi su 1551. godine održali skup u Arači na kojem su doneli odluku da se priključe Turcima. Godine 1551, Turci Osmanlije su spalili crkvu i od tada nikada nije obnovljena.

Selo Arača je postojalo u 17. veku. Tu su dolazili 1660. godine kaluđeri srpskog manastira Pećke patrijaršije da skupljaju prilog. Popisani su sledeći stanovnici pravoslavni Srbi: domaćin Vujica (kod koga su konačili), Jovan, pop Kosta, knez Petar i knjeginja Draginja, Boža Jovin, Dmitar, Ognjan i Petar Stojanović.
Konzervatorsko-restauratorski radovi na crkvi su trajali od 1970. do 1978. godine. Radovi su vođeni od strane zavoda za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu, a vodio ih je Šandor Nađ, arheolog Muzeja Vojvodine u Novom Sadu. Arheološke radove je nastavio Nebojša Stanojev, arheolog Muzeja Vojvodine. Godine 2013. izvedeni su konzervatorski i arheološki radovi na lokalitetu Arače, u organizaciji Muzeja Vojvodine i Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i u okviru prekogranične saradnje Mađarska-Srbija.
Arača se nalazi u opštini Novi Bečaj i to 12 km od centra grada, pa ukoliko imate vremena na putu za svoj zavičaj ili prilikom povratka, vi svratite da vidite ovo kulturno-istorijsko nasledje Srbije.
Izvor: Wikipedia, Foto: Shutterstock