Kad se sočne crvene paprike uprže s uljem i soli, a zatim umešaju sa sirćem, dobija se pikantni namaz ajvar.
U zavisnosti od vrste paprika koja se koristi ajvar može biti blagi i ljuti, a obično se jede s hlebom ili uštipcima, za doručak ili kao prilog uz glavno jelo.
Ajvar je specijalna vrsta salate, specijalitet balkanske kuhinje, napravljena od crvene paprike.
Ime potiče od turske reči havyar, što znači „usoljena/slana ikra“, i deli etimologiju sa kavijarom
Pročitaj još: U selu Rudno pronađite svoj zrak sunca koji vas čeka

Ajvar je poreklom s Balkana, a lokalno se naziva i „srpska salata ili „srpski povrtni kavijar“. Koristi se kao dodatak mnogim jelima, a najčešće kao hlebni namaz. Uz papriku se najčešće dodaje i plavi patlidžan. Salata od čistog plavog patlidžana se zove pinđur, tako da se za njihovu mešavinu naizmenično koriste oba izraza.
Ajvar se tradicionalno pravi na jesen, kada je puna sezona paprike, i koristi cele godine. Ajvar se pravi i od ljutih i od slatkih paprika. Priprema se ručno u otvorenim šerpama na šporetu na drva. Pre same pripreme ajvara, paprike se ispeku, pažljivo oljušte, ocede i samelju. Pre serviranja obično se doda malo sitno iseckanog, posoljenog belog luka.

Najpoznatiji je leskovački ajavar, koji je i zaštićeni brend Srbije, a na sajtu ajvar.com, pored mongih zanimljivih objašnjenja možete naći i dobre recepte za pripremu jela sa ovim srpskim specijalitetom.
Izvor: Wikipedia Foto: TOS, Pixabay, Facebook/mojazimnica