Pirotska peglana kobasica je vrhunski specijalitet proizveden od najkvalitetnijeg mesa umešanog sa začinima.
Pretpostavlja se da potiče još iz doba Turaka. Za spravljanje peglane kobasice najčešće se koriste pažljivo odabrani komadi kozijeg, ovčijeg i junećeg mesa, odnosno „posne“ vrste mesa. Nikako se ne koristi svinjsko meso iz dva razloga: prvi-jer se lako i brzo kvari i opasnost od mikroorganizama. Meso se odvaja iz svih žila, masnoća, loja i neželjenih primesa, melje se i meša sa začinima.

Peglana mora biti ljuta ili diskretno ljuta, jer je njena magija baš u ljutini. Kobasica se nakon punjenja vezuje u obliku potkovice i suši se na promaji/vazduhu. Optimalna temperatura za sušenje kobasice treba da bude između minus pet i plus pet stepeni, bez vlage i velikog mraza. Zato je za pravljenje peglane najbolji period kraj novembra-kraj decembra.
Optimalna temperatura za sušenje kobasice treba da bude između minus pet i plus pet stepeni, bez vlage i velikog mraza. Zato je za pravljenje peglane najbolji period kraj novembra-kraj decembra
Pročitajte još: Za ovo tradicionalno srpsko jelo kažu da je jak muški afrodizijak!
Tokom perioda sušenja, kobasice se svaka dva-tri dana peglaju (najčešće staklenom flašom), zbog čega se i zovu peglane, nakon čega dobiju oblik potkovice. Tako se iz kobasice izbacuje voda, izmeša meso i obezbeđuje njena dugotrajnost. Bez konzervansa, aditiva i veštačkih boja, bez termičke obrade, izlaganja dimu, ovo je potpun ekološki, tradicionalni gastronomski proizvod.

U cilju zaštite ovog proizvoda, od 2013.god pokrenuta je manifestacija – Sajam pirotske peglane kobasice. Na oko 40-ak štandova proizvođači izlažu svoj proizvod, a specijalni žiri i posetioci nakon degustacije biraju i najbolje proizvođače. Pored peglane kobasice, proizvođači izlažu i druge domaće proizvode-pirotski kačkavalj, pirotski beli sir, vurdu, cedjeno mleko, vino, domaću rakiju….Pored izlagača učešće u ovoj manifestaciji preuzimaju i organizacije koje na bilo koji način mogu imati svoj interes u učešću na ovoj manifestaciji.Tako svoj štand na ovoj manifestaciji imaju i blizu 40 destilerija i proizvođača rakije i vina Istočne i Južne Srbije, mlekare iz regiona, staroplaninski med i sl.