Grad u Vojvodini poznat po danima ludaje, Mamut festu i Suvači – jedinom preostalom mlinu u Srbiji na konjski pogon. Ali, da li ste znali da je ovaj grad nekoliko puta obarao svetski rekord po broju retke vrste sove – sova Ušara, čija su zimska jata dostizala i po 400 jedinki?

Dani ludaje
Dani ludaje je manifestacija koja se godinama unazad organizuje u Kikindi u čast tikve, bundeve, misirače, ili ludaje. Ova manifestacija traje tri dana, a sve počinje u petak kada se održavaju različita stručna predavanja o uzgoju tikava i koncerti etno ili klasične muzike. U okviru manifestacije odrzava se i takmičenje u spremanju različitih jela od ludaje, gde se pokazuje sva kuvarska i konobarska umeća u pripremi i aranžiranju hladnih, toplih i slanih jela i poslastica od “Banatske banane”. Posetioci imaju priliku da vide i džinovske ludaje, koje su izložene tokom manifestacije.

Mamut fest
Projekat “Kikindski mamut” nastao je kao rezultat uspešne saradnje društvenih i kulturnih institucija iz cele Srbije usmerenih ka zaštiti očuvanih fosilnih ostataka mamuta otkrivenih u Kikindi, 1996. godine. Projekat je okupio preko devedesetoro stručnjaka iz različitih oblasti – paleontologije, arheologije, menadžmenta, informacionih tehnologija, kulturnog turizma, privrede i marketinga koji su tokom dvanaest meseci radili na njegovoj realizaciji. “Kikindski mamut” je postao sveobuhvatni kulturno-turistički proizvod i okosnica razvoja kulturnog turizma u regionu.
Ostaci mamuta vrste Mammuthus trogontheriiotkriveni su u pogonu fabrike “Toza Marković”.Aktivnosti su započele 3D laserskim beskontaktnim skeniranjem ostataka mamuta, čiji je izgled prethodno arheološkim postupcima autentično rekonstruisan i konzervisan.Na ovaj način dobijeni su kompjuterski modeli kostiju koji su poslužili kao baza za izradu animacija za film i ilustracija za kompakt disk.
Tako je “oživela” džinovska preistorijska životinja koja je na tlu Evrope živela pre 500.000 godina. Originalni skeletni ostaci Kikindskog mamuta, popularno nazvanog Kika, izloženi su u okviru stalne postavke Narodnog Muzeja Kikinda, gde je sačuvano preko 90% koštane mase i izloženo u namenski adaptiranoj prostoriji u okviru muzeja. Prateći sadržaj čini skeletna replika mamuta u prirodnoj veličini, koja je postavljena u dvorištu muzeja. Svake godine kikindski Narodni muzej organzuje manifestaviju pod nazivom „Mamut fest“, koja je namenjena najmladjima.

Suvača
Pred Drugi svetski rat danas jedini sačuvan mlin na konjski pogon prodat je Nemcu Gašparu Krimeru, a onda je 1945. nacionalizovan. U njemu su se mleli žito, ali i paprika, biber i cimet.
Kikindska suvača je jedna od dve preostale u celoj Panoniji, pa je 1951. godine stavljena pod zaštitu Države, a 1990. godine proglašena za nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju.

Sove
Kikinda je tokom zime najveće urbano zimovalište sova utina na planeti. Kako bi se što bolje upoznali sa ovom misterioznom pticom, u grad na severu Banata dolaze ljubitelji ptica, a tradicija je da i deca uče o sovama.
Osam godina u Kikindi se održava „Sovembar“, zabavno-naučna manifestacija u čast sovama, gde uz brojne programe Banaćani uče da dele svoje stanište sa ovim neobičnim pticama koje zimu provode baš u ovom delu Vojvodine. Tradiconalno „Sova patrola“ vodi evidenciju o gneždenju i načinu života ovih zanimljivih posetilaca u centru Kikinde. Ponekada ih bude blizu hiljadu.
Izvor: soveutinekikinda, rts, TOS, Foto: Shutterstock