Kada se uzme u obzir poreklo starih srpskih jela, činjenica je da gotovo svi balkanski narodi imaju na svojim trpezama musaku, ćufte, pilav, burek, baklavu itd., a da su svi vekovima bili pod Turcima.
Kao zaključak, nameće se činjenica da su sva ta jela “primljena” od Turaka. A da li su to čisto turska jela, ili potiču iz arapske ili persijske kuhinje, nije mnogo značajno – bitno je da su ih na Balkan doneli Turci.
Najautentičniju i najautohtoniju ishranu ima južna, kao i istočna Srbija, gde su se pojedini oblici jelovnika sačuvali od starih dana
Pročitaj još: Da li znate šta je u srpskoj kuhinji – propeć, samsa, trljanica i klucana salata?
Kuvarske knjige koje su se na srpskom jeziku pojavile u drugoj polovini 19. veka zapravo su prevedeni nemački i mađarski kuvari. Recimo, najstariji, „Srbski kuvar“ iz 1865. godine, Jerote Draganovića, jeromonaha manastira Krušedol, pa „Stara i nova kuina“ iz 1877. čuvene Katarine Popović-Midžine, zatim „Hristinin kuvar“ iz 1880.
U njima mogu se naći i recepti za najstarija srpska jela. Ovako su se ona spremala!

Samarluk
Samarluk je staro srpsko jelo od kiselog kupusa i pirinča. U mrsnoj verziji u samarluk se dodaju čvarci.
Sastojci: glavica kiselog kupusa,100 gr pirinča, glavica crnog luka, nekoliko čenova belog luka, 2 dl ulja, kašika ljute aleve paprike, so i bosiljak.
Način pripreme: Glavicu kupusa sitno iseckati. Crni i beli luk sitno iseći i propržiti na zagrejanom ulju. Dodati iseckan kupus, pa sve zajedno dinstati oko petnaestak minuta. Za to vreme u posebnoj posudi skuvati pirinač. Upržen kupus začiniti alevom paprikom, dodati so i bosiljak (po ukusu), umešati pirinač, pa sve zajedno zapeći u rerni oko pola sata. Služiti dok je toplo.

Čarlama ili “Milijanova čarlama”
Milijanova čarlama je sjajan recept za sve ljubitelje junetine. Nije komplikovano jelo za pripremu, probajte, sigurni smo da će vam se dopasti.
Sastojci:Kilogram junetine od buta, dve sveže paprike, 2 glavice crnog luka, 200 grama tikvica, aleva paprika, so, biber, ruzmarin, mast i ljuta paprika.
Način pripreme: Meso iseći na kocke oko 3h3 centimetra. Povrće dobro očistiti, oprati i seći na sitne kocke. Masnoću staviti u zemljanu posudu, staviti na žar, pa u tako zagrejanu masnoću dodati meso i povrće, Dinstati 2-3 sata na umerenoj vatri. Prema potrebi, da ne bi zagorelo, sipati 2 decilitra vode. Dodati so, biber, alevu papriku, ljutu papriku i ruzmarin po ukusu, Voditi računa da se ukus ruzmarina oseti. Jelo se može poslužiti u svim prilikama.
Belmož
Najautentičniju i najautohtoniju ishranu ima južna, kao i istočna Srbija, gde su se pojedini oblici jelovnika sačuvali od starih dana. Jelo koje izdvja kao najzanimljivije je belmuž (belmož) – staro pastirsko jelo, koje je u tom obliku još iz srednjeg veka ostalo takvo do danas. Ovo jelo se i danas sprema na starinski način.

Recept za belmož
- Varijanta – sastojci: 1 kg mladog punomasnog sira (kravlji ili ovčiji), 150 do 200 grama kukuruznog brašna (može i sa pšeničnim), kašičica soli.
Način pripreme: Sir se iseče na komade i stavi u šerpu (ranije se koristio kotao ili kazan), gde se zagreva na niskoj temperaturi (u suprotnom će zagoreti, što ne želite da se dogodi). Kada se sir otopi, dodajte so (procenite količinu u odnosu na to koliko je sir slan) i mešajte varjačom. Polako dodajte kukuruzno brašno i nastavite sa mešanjem dok ne dobijete čvršću smesu. Brašno služi da pokupi masnoću iz sira, pa ga ne treba puno stavljati. Mešajte još nekih 20 minuta, sve dok masa ne postane glatka i dok mast iz smese ne počne da se odvaja. Kada mast počne da “pliva” po površini belmuža, jelo je gotovo. Belmuž se služi uz kiselo mleko i sveže povrće – rotkvice, crni luk, krastavac (u “zimskoj” varijanti ide turšija…)
- Varijanta – sastojci (Milijan Stojanić): 300 grama mladog sira, 650 grama kukuruznog i belog brašna, so.
Način pripreme: Mlad sir koji je usiren prethodni dan, a koji je stajao neusoljen, izgnječiti i staviti s vodom da se kuva uz stalno mešanje. Višak vode koji se pojavi postepeno će ispariti. Pred kraj kuvanja dodati kukuruzno brašno, može pola kukuruzno i pola pšenično, kuvati uz stalno mešanje sve dok ne počne da se pojavljuje masnoća koju je stvorio sir. Pripremljeni belmož servirati u pliće posude iz kojih će se i služiti. Služiti toplo.

Gologlavka
- Varijanta – Miris i ukus juga Srbije – pita “Gologlavka”, recept iz Vranja[7]
- Varijanta – sastojci (Milijan Stojanić): 55 gr. kukuruznog belog brašna, 250 grama sira, 250 grama kajmaka, 3 jajeta, 20 grama kvasca, so i ulje.
Način pripreme: U kukuruzno brašno izgnječiti sir, kajmak, dodati razmućena jaja i kvasac, so po ukusu i zamesiti sa malo ulja da masa ne bude ni gusta ni retka. Sipati u podmazan pleh i i šeći u dobro zagrejanoj pećnici oko deset minuta. Seći na komade ženjene veličine.
Izvor: Wikipedia, Foto: Wikipedia, Shutterstock, Facebook