Poput rasutih bisera, ova jezera svojom lepotom mame posetioce.
Zbog 7 jezera, Belu Crkvu zovu grad jezera. Svako od jezera poseduje neku svoju specifičnu čar; neko dolazi zbog skrivenih i mirnih plaža, neko radi provoda i dobre zabave , pecaroši zbog riba od ” dva metra” surferi i jedriličari radi vetra za kojim večito čeznu…. a deca ko deca, mole da ih mame i tate ostave samo još ” 5 minuta” u vodi.
Godine 1904. počelo je iskopavanje i eksplotacije šljunka na području Bele Crkve. Vađenjem šljunka za industrijsku potrebu nastala su veštačka jezera, sada predstavljaju jednu od glavnih atrakcija opštine. Posmatrana u celini, Belocrkvanska jezera odlikuju se stabilnim obalskim linijama i neznatnim kolebanjem nivoa vodenog ogledala.
Svojim morfometrijskim i termičkim osobinama pogoduju razvoju rekreativnog, izletničkog, manifestacionog i sportskog turizma, a zbog bogastva ribljeg fonda i ornitofaune imaju veliki potencijal za razvoj ribolovnog i “bird watching” (posmatranje ptica) turizma. Zbog visokog stepena heterogenosti njegovih komponenti prisutan je veliki broj vrsta, od onih čije su staništa akvatorije, livadske i šumske fitogeocenoze do onih koje su deo urbanih ekosistema.
Sve to kod posetilaca stvara osećaj posebnosti, raznolikosti i atraktivnosti pejzaža. Belocrkvanska jezera, zbog njihovih karakteristika, često nazivaju Bisernom ogrlicom Banata. Jezera se naslanjaju na urbano područje Bele Crkve i svojim potencijalom na komplementaran način upotpunjuju turističku ponudu SRP Deliblatska peščara. Najpopularnija od ovih jezera su Gradsko jezero, Vračevgajsko, Šaransko i Šljunkara. Ostala jezera nisu urbanizovana i predstavljaju raj za ronioce i strastvene pecaroše, koji su u najvećem broju i posetioci ovih jezera.
Gradsko jezero
Iako stvorena zbog potreba narastajuće industrije šljunka početkom 20. veka, belocrkvanska jezera ubrzo su postala jedinstvena atrakcija koja mami posetioce čistom vodom, prostranim uređenim plažama i brojnim mogućnostima za sport i zabavu.
Vračevgajsko jezero
Na svega 200 metara od Gradskog jezera, kad krenete putem Bela Crkva – Kovin, naići ćete na Vračevgajsko jezero, jedno od omiljenih odmarališta posetilaca svih generacija.
Od ostalih jezera u okolini Bele Crkve izdvaja ga ostrvo bogato vegetacijom do koga se dolazi drvenim mostom postavljenim između dve plaže. Smestite se u jednu od brojnih ležaljki na ostrvu i uživajte obasjani sunčevim zracima, ili se odmorite u hladovini visokog drveća rasutog po plaži.
Deca će uživati ne samo u vodi jezera već i na njoj vozeći pedalinu, ili na obali – na ljuljaškama, toboganima i klackalicama. Za duži, donekle avanturistički boravak, u blizini su dva auto-kampa prve kategorije, opremljena svim stvarima neophodnim za komforan odmor.
Šljunkara
Kad ste već u ovom kraju, obavezno posetite i jezero Šljunkara – najveće od uređenih belocrkvanskih jezera. Odmorite se na šljunkovitoj plaži opremljenoj tuševima i ležaljkama, ili se osamite u jednoj od manjih uvala gde se možete kupati daleko od velike gužve na „glavnoj” plaži.
Šaransko jezero
Pored tri uređena jezera, kraj Bele Crkve nalazi se i nekoliko „divljih”, među kojima je najpoznatije Šaransko. Ono je pravi raj za ribolovce koji mogu na miru, neometani kupačima, uživati u ovoj aktivnosti, a Šaransko jezero je i sjajno mesto za sve koji znaju da cene netaknutu prirodu koja ga okružuje.
Izvor: TOS, TO Bela Crkva, Foto: Facebook/Turisticka organizacija Bela Crkva