Možda znate šta je, a možda i ne znate.
Propeć
Propeć je slana pita koja se često sprema na jugu Srbije. Potiče sa Kosova i Metohije i proširila se na prostore oko Vladičinog Hana, Vranja, Bujanovca.

Od navedenih sastojaka se pravi fino mekano testo. Testo mora da bude mekano i pogodno za izradu kora. Od dobijenog testa se prave kugle koje se razvlače oklagijom i prave se kružni oblici debljine 4 mm. Kora se zatim se premazuju rastopljenom svinjskom mašću. Kora se nakon ovoga opet premesi u kuglu i ponavlja se postupak oklagijom, i bogato se premazuje rastopljenom mašću. Tako razvučena kora se premešta u tepsiju, takođe kružnog oblika.
Samsa se predstavlja na mnogim sajmovima turizma i zadnjih godina postoji inicijativa da se jelo brendira kao jedinstveno vranjsko jelo
Pročitaj još: Počinje sezona- Najukusniji suvenir koji možeš da probaš i poneseš iz Pirota!
Zbog autentičnosti izgleda važno je da kora bude šira od tepsije. U centar kore se stavlja nadev od sira i jaja i pita se formira tako što se ivice preklapaju ka sredini.
Samsa
Vranjska samsa ili samo samsa je tradicionalna vrsta jela. Nastala je u Vranju i karakteristična je za taj grad i okolinu.Samsa se predstavlja na mnogim sajmovima turizma i zadnjih godina postoji inicijativa da se jelo brendira kao jedinstveno vranjsko jelo.Za samsu se kaže često da je prazna pita, a priprema se tako što se razvučene kore bez ikakvog dodatka uviju se ili poređaju u malu ili veliku ili porcelansku tepsiju. Po volji, prilikom ređanja premazuju se ali se ne stavlja nikakav dodatak ili začin. Prazna pita se pre pečenja reže na komade, a posle njega se prelije kiselim mlekom ili kajmakom u koji je dodat tucani beli luk sa malo soli.

Postoji jelo zvano samsa ili samosa, koje je rasprostranjeno u srednjoj Aziji i Indiji, ali osim sličnog naziva nema ništa sa vranjskom samsom.
Trljanica
Trljanica je autentična salata iz vranjske kuhinje. Salata se pravi u nekoliko različitih oblika, zavisno od doba godine. U leto se pravi od ispečenih i iseckanih paprika sa dodatkom mladog crnog luka, začina i ulja.

Zimi se pravi od suvih iseckanih paprika sa prazilukom, začinima i uljem, ili od ajvara i praziluka, sa dodatkom začina i ulja. Salata je odličan prilog uz meso, pečenje ili roštilj.
Klucana salata
Priprema i receptura za ovu salatu prenosi se tradicionalno, sa kolena na koleno. Ovo jelo spada u tradicionalna jela istočne Srbije i Zaječarskog okruga. Njegov jedinstven način pripreme i specifičan ukus omiljeni su u ovom delu Srbije.
U vreme jeseni u „sezoni pečenja paprika“ nastala je salata koja je služila kao užina meštanima prilikom svakodnevnog odlaska na njivu i u vinograde. Zbog svog jedinstvenog sastava punog vitamina ima veoma korisno dejstvo na organizam, tako da daje snagu i „okrepljuje“ one koji su morali da rade celoga dana. Pripremale su je žene dan pre ili par sati pre samog polaska na njivu.

Naziv je dobila po tehnici spremanja, jer se u avanu sitno nasečena paprika gnječi tučkom odnosno „kluca“ zajedno sa belim lukom. Retko zastupljena, može se naći u pojedinim domaćinstvima istočne Srbije gde je i sačuvala tradiciju i veštinu spremanja.
Priprema klucane salate tučkom “klucanje”
Priprema se tako što se paprika ispeče i stavi da se ohladi, kako bi se lakše oljuštila. Zatim se sitno isecka i doda sitno sečen beli luk i tučkom se gnječi u avanu. Nakon toga, iseče se paradajz preko, a zatim doda peršun, ulje, biber, so i ostali začini po želji. Priprema i upotreba ovog jela deo je tradicionalnih zanatskih znanja i veština ali društvenih običaja, rituala i svečanih događaja, u mestima u istočnoj Srbiji, okolini Knjaževca i Zaječara. Može se naći na trpezama domaćinstava ruralnog područja i u turističkim (etno) gazdinstvima u istočnoj Srbiji.
Izvor: Wikipedia, Foto: Wikipedia, Facebook/Serbian-Food-Guide