Velika Plana se nalazi na levoj obali Velike Morave. Kroz nju prolazi auto-put Beograd–Niš kao i pruga Beograd–Niš–Skoplje.
Najznačajniji prirodni resurs opštine Velika Plana je zemljišni fond, koga karakteriše geomorfološka homogenost, visoka potencijalna plodnost i ispresecanost vodenim tokovima.
Velika Plana je starije naselje. Pominje se u vreme austrijske Kraljevine Srbije početkom 18. veka kao naseljeno mesto pod imenom Plana. Ranije je ovo naselje bilo u Selištu, pored Morave, odakle su se premestili na današnje mesto zbog stalnih poplava i pomerenja Moravskog korita. Staro groblje iz doba kada je Plana bila u Selištu, pored Morave, locirano je u Gloži.
Najznačajniji segment u ponudi i razvoju turizma ovog kraja svakako predstavlja Etno selo „Moravski konaci”
Pročitaj još: Srpski specijaliteti – odakle potiče domaća kuhinja?

Tu se nalaze spomenici iz 1761. i 1764. godine. U Bukovici su se iskopavali prstenje i kosti, a ima tragova od zidina u neposrednoj blizini nalazi se crkvina i ostaci nekadašnjeg manastira. I ovde ima tragova od starog groblja. U ataru Velike Plane je i manastir Koporin, za koji narod misli da ga je podigao despot Đurađ, mada istorijska nauka smatra da je to učinio Despot Stefan, koji je najverovatnije tu i sahranjen (a i ktitorski natpis je takav).
Godine 1732. pominje se u Plani knez Dmitar, tada je selo imalo 26 domova (hlebov). Godine 1818. Plana je imala 98 a 1822. g. 111 kuća. Godine 1846. u Plani je bilo 182 kuće, a po popisu iz 1921. godine, Plana je imala 995 kuća sa 5107 stanovnika. Iz Crne Gore su preci Tatinaca (Stefanovića) i plemena Mijatovića: Slavnića, Radisavljevića (Pavlovaca), Radosavljevića, Radojkovića i Petronijevića. Od Sjenice su Despotovići, sa Kosova su došli Nedeljkovići, Šulkići, Jeremići (danas raznim prezimenima), zatim ima u znatnom broju doseljenika od Vidina, iz Poletkovca, iz krajinske Koprivnice, od Paraćina, iz okoline Kruševca. itd. (podaci krajem 1921. godine).

Jedna od najstarijih zgrada u Velikoj Plani je porodična vila Klefišovih, izuzetnih arhitektonskih karakteristika.
Turističke aktivnosti se velikim delom odvijaju kroz rad Javne ustanove Turističko sportski centar „Velika Plana“ koja organizuje poslove svih oblika receptivnih turističkih usluga, organizacije sportskih programa za takmičarske i rekreativne grupe, učešće u organizaciji kulturnih, umetničkih, sportskih i drugih manifestacija na području grada i opštine i informativno-propagandu delatnost za sopstvene i tuđe potrebe. U pripremi je osnivanje turističko-informativnog centra, koji će imati informativnu ulogu za sve subjekte koji nameravaju da posete opštinu Velika Plana. Manifestacija „U slavu velikog vožda“ privlači svake godine znatan broj posetilaca. Manastiri Koporin sa početka XV veka i Pokajnica iz XIX veka kao i crkva brvnara u Krnjevu su kulturno – istorijske destinacije ovog kraja zanimljive za posetioce. Najznačajniji segment u ponudi i razvoju turizma ovog kraja svakako predstavlja Etno selo „Moravski konaci”. U blizini etno sela nalazi se reka Velika Morava sa novim i starim srušenim žabarskim mostom.

U periodu od 2000. do 2006. godine došlo do pada u broju turista dok je broj noćenja povećan u opštini Velika Plana. Ovakav trend je bio prisutan i u Podunavskom okrugu i u Republici Srbiji.
Na 36 kilometara toka reke Velike Morave, delu toka reke Jasenice, na veštačkim jezerima i jezercima nastalim eksploatacijom šljunka i peska može se loviti mrena, bela riba, deverika, klen i skobalj tokom cele godine. Pored gorenavedenog vida usluga opština Velika Plana poseduje velike smeštajne kapacitete i može pružiti usluge kongresnog turizma, dnevne obilaske kulturno-istorijskih znamenitosti, sportski turizam kao i druge vidove turističkih usluga.
Izvor: Wikipedia, Foto: Wikipedia, turizam u Srbiji