Smeštene u prirodno čistim ambijentima gde je vazduh izuzetno blagotvoran po respiratorne organe, vazdušne banje predstavljaju prave ekološke oaze, od kojih mnoge potiču još iz doba Rimljana.
Pored velike godišnje insolacije, malo padavina i magle, ove banje odlikuje i visoka koncetracija jona i ozona u vazduhu, kao i odsustvo bilo kakvih aerozagađivača. Osim zbog vrednosti koju im daju prirordne karakteristike, vazdušnje banje su pravi izbor za letnje vrućine, za one koji nisu ljubitelji mora i brčkanja u vodi.
Banja Ivanjica
U zagrljaju zelenih padina Golije, Javora i Mučnja, nalazi se banja koja je 2000. godine prva proglašena za vazdušnu banju u Srbiji. Velika koncentracija kiseonika, odsustvo magle i zagađivača vazduha, čine ovu vazdušnu banju savršenim mestom za oporavak, odmor i lečenje. Vazduh u njoj godinama unazad leči plućna i neurološka oboljenja, malokrvnost i alergije.
Sokobanja
Idealna pozicija između planina Rtanj i Ozren, ovoj vazdušnoj banji je podarila umereno kontinentalnu klimu, malo magle, vetrovitih dana i aerozagađenja, a veliki broj jona i ozona u vazduhu, kao i povoljan vazdušni pritisak. Visoko koncentrisani kiseonik i čist vazduh koji daje snagu i moć, omogućili su zdravstvene terapije oboljenja poput bronhijalne astme, psihoneuroze, neurastenije, anemije i lakših oblika povišenog krvnog pritiska. Pored toga, Sokobanja je idealno mesto za lečenje hroničnog reumatizma, išijasa, stanja posle povreda, kao i hroničnih ginekoloških oboljenja.
Zlatibor
Ova urbana planina, koja postaje sve atraktivnije turističko mesto, spada i u vazdušne banje Srbije. Na planinskoj visoravni oivčenoj zlatnim borovima, smrekama i jelama, prepliću se mediteranska i kontinentalna vazdušna strujanja što za rezultat ima umerenu klimu, čist i suv vazduh, nizak vazdušni pritisak i izraženo ultraljubičasto zračenje.
Nepregledne, mirisne, bujne livade i polja narcisa, zbog čega je boravak na ovoj planini pogodan je za lečenje oboljenja tiroidne žlezde, astme, malokrvnosti, bolesti metabolizma, kardiovaskularnih poremećaja, iscrpljenosti i nervne prenapregnutosti.
Zlatar
Zahvaljujući razređenom vazduhu, bujnim šumama, kombinaciji planinske i mediteranske klime, i velikom broju sunčanih dana u toku godine, planina Zlatar je proglašena vazdušnom banjom. Reke Lim, Uvac, Mileševka i Bistrica okružuju Zlatar, pa je ova planina poznata ne samo po lekovitim svojstima, već i prelepim krajolicima koji je čine veoma primamljivom turističkom destinacijom.
Između borovih i brezinih šuma nalazi se „Zavod za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju kardiovaskularnih oboljenja Zlatar“ gde se godinama unazad uspešno leče kardiovaskularne bolesti, poremećen arterijski pritisak, psihomatska stanja kod kardiovaskularnih bolesti, povišene mast i šećer u krvi, slabo opšte stanje i malokrvnost.
Izvor: Serbia, Foto: Pixabay