Specijalni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“, u kojem živi 51 vrsta sisara, 248 vrsta ptica, 50 vrsta riba, 60 vrsta dnevnih leptira, 11 vrsta vodozemaca, 9 vrsta gmizavaca i hiljadu biljnih vrsta
„Gornje Podunavlje“ predstavlja najveći očuvani kompleks plavnih područja u gornjem toku Dunava u Srbiji. Čine ga Monoštorski i Apatinski rit i deo je rezervata biosfere „Bačko Podunavlje“ koji je upisan na UNESKO listu Čovek i biosfera 2017. godine.

Prostire se na bezmalo 20.000 ha, uz levu obalu Dunava, obuhvatajući gotovo 70 km rečnog toka. Gornje Podunavlje je jedna od retkih destinacija gde se još uvek može uživati u vožnji Dunavom, nepreglednim rukavcima i kanalima, nesputanoj rici jelena, mirnim noćima u seoskim domaćinstvima, autentičnim ribljim specijalitetima i društvu poslednjih dunavskih alasa. Osim biološke raznovrsnosti Gornje Podunavlje krasi i autentično kulturno nasleđe. Kao rezultat prilagođavanja velikoj reci i njenim ćudima nastali su karakteristični izvorni običaji, nošnje, jezik, riblovni alat, čamci i jela koji privlače goste i ,,Gornje Podunavlje“ čine atraktivnom destinacijom za posetioce.
Rezervat je udaljen samo 190 km od Beograda, 105 od Novog Sada i 15 od Sombora.
.
Čini “Evropski Amazon” i predstavlja jednu od najočuvanijih ritsko-močvarnih celina na čitavom toku Dunava.Aktivan obilazak Rezervata započinje šetnjom istoimenom stazom koja je kružna i završava se kod Eko-centra. Obilazak edukativne šetne staze starim tokovima Dunava traje do 2 sata, uz pratnju stručnog vodiča, tokom koje se prezentuje rezervat kroz razne zanimljivosti istorijskog, biološkog i kulturološkog značaja. Edukativna staza dužine 4 km je opremljena info-tablama, osmatračnicom za ptice i odmorištem. Staza je pogodna za sve nivoe kondicione pripremljenosti jer je teren ravan i omogućava kretanje i dece i starijih osoba.
Pored toga, imate priliku da upoznate rezervat i vožnjom čamcem uz pratnju vodiča ili samostalnom vožnjom čamcem sa veslima koja započinje sa uređenog mola, izgrađenog na obali Bajskog kanala, koji se proteže iz Mađarske pored Bačkog Brega i Koluta sve do Bezdana gde se uliva u Veliki Baki čamcem kanal.
U okviru rezervata nalazi se i eko-centar Karapanža. Aktivnosti koje se mogu organizovati i koje Vas očekuju u sklopu Eko-centra su: prezentacija rezervata, edukativni čas, obilazak edukativne staze uz pratnju stručnog vodiča-čuvara zaštićenog područja, vožnja biciklom, vožnja motornim čamcem ili čamcem na vesla.
Obale su obrasle šumom, trskom i ritskom vegetacijom, dok priobalni deo krase lokvanji koji pružaju sklonište brojnim ribljim vrstama u jednom od najčistijih kanala u Vojvodini. Za sve posetioce koji žele da provedu ceo dan, pored navedenih aktivnosti, nudi se mogućnost i da sami pripreme roštilj ili gulaš u kotliću u dvorištu Eko-centra.
Ne propustite lepo vreme i sunčane dane da uživate u ovim bogatstvu koje je priroda stvorila.
Izvor: vojvodinasume.rs Foto: Shutterstock