Jedan od retkih kaskadnih vodopada u Srbiji. Visina najvišeg vodopada je 16 metara, dužina kaskada je nekoliko stotina metara, a ispod najvišeg vodopada obrazovan je pećinski kanal dug 13 i širok 4 metra.
Nizvodno od vodopada, postoje pregrade od bigra (malecka jezerca) prečnika do 10 metara i dubine oko 2 metra.
Fascinantni kameni luk, u narodu poznat kao “šuplja stena” ispod koje prolazi reka, nalazi se par kilometara dalje
Pročitaj još: Srbija. Doživi! – Svaki dan je dan za prirodu

U neposrednoj blizini vodopada je izvorište Belog izvorca i dve kraške pećine, koje su bile nastanjene pre više od 40.000 godina (Kozija i Mala pećina). Istraživanja ovih pećina su tokom 2020 godine finansirano je od strane Univerziteta u Vinipegu iz Kanade i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.
U Kozjoj pećini, pronadjeni su ostaci neandretalaca, takođe i razni artefakti,kamene sekire i vrhovi koplja. Ujedno, Mala pećina predstavlja jedno od najstarijih nalazišta materijalne kulture homo sapiensa u Jugoistočnoj Evropi. Može se pretpostaviti da su pre 40 milenijuma – neandrtalci i homo sapiensi bili komšije i živeli su u dve pećine koje su udaljene jedna od druge samo 100 metara.
Pećine nisu osvetljene, pa ako ste raspoloženi za malu speleološku avanturu moraćete da upotrebite baterijsku lampu.

Na putu do kamenog luka je i vidikovac Straža, 540 metara nadmorske visine. Sam vidikovac je deo grebena Malog Krša odakle se vide planine Deli Jovan i Miroč.
Fascinantni kameni luk, u narodu poznat kao “šuplja stena” ispod koje prolazi reka, nalazi se par kilometara dalje. Ovaj prirodni kameni most, Valja Prerast, je najviši kameni luk u Evropi. Svojom visinom od preko 45 metara i širinom u dnu od oko 10 metara, dominira okolinom u svojoj lepoti, pogotovo kada u popodnevnim časovima ispod njega ugledate Sunce.
Rajkova pećina
Rajkova pećina je dobila ime po hajduku – razbojniku Rajku, za koga se pretpostavlja da je živeo u 19. veku. On je noću pljačkao turske karavane, a blago sakrivao u ovoj pećini.
Pećinu je prvi istražio geograf Jovan Cvijić 1894 godine, a istraživanje je nastavljeno tek sedamdesetih godina dvadesetog veka. Rajkova pećina je otvorena za turiste 1975 godine. Bogata je pećinskim nakitom bajkovitih oblika,nakit je sačinjen od najkvalitetnijeg belog kristalnog kalcita. Hodnici Rajkove pećine dugi su preko dva kilometra i podeljeni su u rečni i suvi horizont.
Temperatura pećine je konstantnih 8 stepeni celzijusove skale, a vlažnost vazduha 100% i zato se za posetu pećini preporučuje toplija garderoba čak i u letnjem periodu. Dužina staze, dostupne posetiocima, unutar Rajkove pećine je oko 1,4 kilometra.
Ove lepote možete posetiti sa agencijom “Mirno more“, a njihove detaljne ponude možete pogledati ovde.
Izvor: Mirno more, Foto: Wikimedia.commons, Mirno more