Da li ste zanli da je najveći austrijski kompozitor Johan Štraus Mlađi, nastupao i u našem glavnom gradu, na poziv tadašnjeg kralja Srbije?
Godine 1847. Johan Štraus Mlađi gostovao je u Beogradu. U sali hotela Srpska kruna(današnja Gradska biblioteka u Knez Mihailovoj ulici) svirao je svoja dela, ali i “Aleksandrovu četvorku”, koju je naročito komponovao za kneza Aleksandra Karađorđevića. Štraus je tada izveo i Srpski narodni marš.
Ovaj slavni kompozitor napisao je i operetu Jabuka (“Jabuka oder das Apfelfest”), za proslavu 50 godina umetničkog rada. Radnja ove operete odigrava se u, kako stoji u libretu, “južnoj Ugarskoj, u srpskim krajevima”, opisuje narodne običaje Srba i prati dvojicu plemića – Mirka i Vasu iz Gradinca.
Johan Štraus (nem. Strauss Johann; Beč, 25. oktobar 1825 — Beč, 3. jun 1899) je bio austrijski kompozitor, dirigent i violinista. Sin Johana Štrausa (starijeg) je bio proslavljeni “kralj valcera”. Komponovao je 168 valcera, 117 polki i niz četvorki, marševa, mazurki, galopa i 16 opereta. Klasični bečki valcer umetnički je usavršio i podigao ga na nivo koncertne orkestarske muzike. Svojom raspevanom i prijemčivom melodikom njegovi su valceri osvojili svet i ostali popularni više od jednog veka, a naročito „Na lepom plavom Dunavu“, „Priče iz Bečke šume“, „Bečka krv“, „Jutarnje novine“, „Prolećni zvuci“, „Carski valcer“, „Picikato-polka“, „Trič-trač polka“.

Austrijski car Franc Jozef I postavio je 1863. Johana Štrausa mlađeg na mesto muzičkog direktora carskih balova. Na tom poslu ostao je sve do 1871, a za to vreme komponovao je samo plesnu muziku koja mu je stekla reputaciju „kralja valcera”. Njegov verovatno najpoznatiji valcer “Na lepom plavom Dunavu” (nemački, An der schönen blauen Donau) komponovao je 1867. u svom stanu na Praterstrase 54, koji je postati poznat širom svetu i kojeg Austrijanci smatraju neslužbenom himnom Beča i Austrije.
Zgrada, tada najelitnijeg hotela u glavnom gradu, „Srpska kruna“ je sagrađena 1869. godine, kao jedanod prvih objekata u tada tek osnovanoj Knez Mihailovoj ulici. Danas se nalazi na broju 56. Od 1981. godine predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture.
Izvor: Wikipedia, Foto: Shutterstock, Pixabay